niedziela, 28 sierpnia 2016

Dlaczego pytania hipotetyczne są niebezpieczne

"Tak hipotetycznie. Co by się stało gdyby terroryści wdarli się do elektrowni?" – pyta reporter.

Pytanie hipotetyczne to pytanie teoretyczne, spekulacyjne, przypuszczalne. Nie dotyczy realnej rzeczywistości, ale wymyślonej koncepcji.

Pytania hipotetyczne zaczynają się często od "A gdyby..." lub "A jeżeli..." i pełno w nich fikcyjnych (nie mówię, że nieprawdopodobnych) domniemań.

Odpowiedzi nawiązujące do pytań hipotetycznych nie mają żadnego wpływu na realną sytuację - są czystą fantazją.

Powiedzmy, że jesteś rzecznikiem prasowym elektrowni. Reporter pyta o plany zabezpieczenia elektrowni przed atakiem terrorystycznym.

Reporter: Co by się stało gdyby terroryści wdarli się do elektrowni?

Ty: To niemożliwe ze względu na wysoki poziom zabezpieczeń przed atakiem terrorystycznym.

Reporter: A gdyby te zabezpieczenia zawiodły?

Ty: Mamy plan awaryjny gdyby doszło do takiej sytuacji.

Reporter: A gdyby ten plan okazał się niewystarczający?

Ty: Nigdy coś takiego się nie wydarzyło.

Reporter: A gdyby to się naprawdę zdarzyło?

Odpowiadając na pierwsze pytanie uruchamiasz serię teoretycznych spekulacji – nic nie zyskując. Co gorsza, dajesz reporterowi materiał do cytowania.

Jak odpowiadać na pytania hipotetyczne?

Nie baw się w spekulacje. To nie jest gra, którą możesz wygrać. Mów tylko o tym, co wiesz na pewno. Na przykład, jeżeli wydarzył się wypadek, w którym ktoś odniósł rany i reporter pyta: "A jeżeli ta osoba umrze?", nie odnoś się bezpośrednio do tej fatalnej tezy. Powiedz: "Ranny pracownik jest w szpitalu pod opieką najlepszych lekarzy. Wierzymy, że wszystko będzie dobrze."

A co z pytaniem: "Co by się stało gdyby terroryści wdarli się do elektrowni?"

Oto moja propozycja odpowiedzi: "Nic takiego się nie zdarzyło. Robimy wszystko, że zapewnić maksimum bezpieczeństwa dla naszych pracowników i lokalnej społeczności." Jeśli reporter będzie nalegał ("Ale gdyby naprawdę do tego doszło?"), spokojnie powtórz pierwszą odpowiedź.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem medialnym lub masz pytanie o relacjach z mediami, prosimy o kontakt: Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz