środa, 12 lipca 2017

Chcesz nagrać swój wywiad dla mediów?

Zgodziłeś się na wywiad dla prasy – mimo że temat trudny i reporter znany jest z konfrontacyjnych i prowokacyjnych pytań.

Obawiasz się, że nie będziesz potraktowany uczciwie. Myślisz o nagraniu wywiadu.

Czy wolno Ci nagrać wywiad? Oczywiście, że tak. Musisz jednak pamiętać o czterech zasadach:

1. Powiedz reporterowi, że zamierzasz nagrać wywiad.

Nie musisz tego mówić umawiając się na spotkanie. Wystarczy kiedy to powiesz tuż przed rozpoczęciem wywiadu. Nie ma żadnego powodu, żeby reporter się nie zgodził.

2. Nie nagrywaj każdego wywiadu.

Nagrywaj tylko wywiady na najtrudniejsze tematy z reporterami znanymi z agresywnych pytań i mającymi opinię niezbyt rzetelnych. W razie potrzeby nagranie będzie dowodem kto i co powiedział.

3. Pomyśl jak wykorzystasz to nagranie.

Możesz, ale nie musisz mówić reporterowi co chcesz zrobić z tym nagraniem. Możesz je opublikować na swojej stronie WWW, blogu lub profilu w mediach społecznościowych – w pełnej lub skróconej wersji. Możesz też wykorzystać na szkoleniu medialnym do analizy mocnych i słabych swojego wystąpienia.

4. Nie wykorzystuj nagrania przed publikacją wywiadu w mediach.

To jest wywiad reportera (jego pomysł i pytania) i on ma prawo pierwszeństwa. Tobie nagranie jest potrzebne do ustalenia i wyjaśnienia ewentualnych różnic między tym, co ukazało się w druku i tym, co powiedziałeś.

Konkluzja

Dzięki nowym technologiom i własnym kanałom komunikacji (na przykład firmowa strona WWW lub blog) możesz mieć większą kontrolę nad rzetelnością mediów, na przykład skutecznie prostować przekłamania lub korygować błędy. Pamiętaj, żeby to robić spokojnie i rzeczowo – nigdy wrogo i konfrontacyjnie.

Nagrałeś kiedyś swój wywiad dla mediów? Dlaczego? Co z nim zrobiłeś? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz