czwartek, 19 lutego 2015

Jak kontrolować przebieg wywiadu dla mediów

Kiedy ostatnio mówiłem na szkoleniu medialnym o potrzebie kierowania przebiegiem rozmowy z reporterem, usłyszałem, że namawiam do czegoś co jest niewykonalne.

Zależy jak rozumiemy słowo "kontrola".

Zróbmy ćwiczenie.

Ja będę agresywnym reporterem. Ty rzecznikiem prasowym. Na koniec 5-minutowego wywiadu powiesz jak się czujesz.

Na pewno są reporterzy, którzy nigdy nie oddadzą inicjatywy w rozmowie.

W wywiadach dla prasy rzecznicy prasowi mogą w pewnym stopniu kierować rozmową, ale nie mogą jej kontrolować. Na pewno nie mają wpływu na to kiedy reporter napisze artykuł i jaka będzie jego długość. Ale mogą na przykład wybrać czas trwania rozmowy.

Reporter mediów elektronicznych (radio i telewizja) z całego wywiadu wybierze nie więcej niż 12 sekund. Dlatego – jeżeli zależy Ci na kontroli tego, co wykorzysta reporter – każda odpowiedź nie powinna przekraczać 12 sekund.

W wywiadach na żywo pytania i odpowiedzi są nadawane w całości. Każdy słyszy pytanie reportera i odpowiedzi rzecznika prasowego. Rzecznik ma pełną kontrolę nad tym, co usłyszą słuchacze i widzowie.

Nie masz żadnej kontroli nad tym, o co zapyta reporter, ale masz pełną kontrolę nad tym, co powiesz. Odpowiadaj na pytania i do każdej odpowiedzi dołącz jeden z kluczowych komunikatów.

Wywiad to transakcja. Dziennikarz otrzymuje informacje i komentarze – Ty dodajesz swoje komunikaty.

Czy reporter je wykorzysta zależy od tego czy są ciekawe, aktualne i zrozumiałe. Z pewnością nie powtórzy przekazów reklamowych.

Jeśli chcesz kontrolować przebieg wywiadu, kontroluj to, co mówisz i słuchaj uważnie pytań. Taką właśnie kontrolę mam na myśli.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do wywiadu dla mediów, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz