czwartek, 14 maja 2015

Powiedz reporterowi co myślisz i dlaczego tak uważasz

Udzielając wywiadu dla mediów trzeba pamiętać, że dziennikarze z prasy, radia i telewizji mają wyjątkowy styl pracy.

Reporter pracujący w dziale informacji ma mało czasu na opracowanie tematu, dziennikarz telewizyjny ma mało czasu na przeprowadzenie wywiadu. Krótko mówiąc, wszystkim się śpieszy.

Dziennikarze szybko przechodzą do sedna sprawy. Nie wszyscy to rozumieją – szczególnie w wywiadach na żywo dla radia i telewizji.

Większość ludzi – naukowcy, prawnicy, eksperci – inaczej przygotowuje swoje wypowiedzi. Pisząc artykuł, raport lub sprawozdanie zaczynają od przedstawienia kontekstu sprawy. Krok po kroku tłumaczą kolejne punkty. Konkluzję zostawiają na koniec.

W dziennikarstwie informacyjnym – szczególnie w wywiadach – ten proces wygląda zupełnie odwrotnie.

Reporter chce najpierw poznać główny wniosek – potem szczegóły i wyjaśnienie. Warto o tym pamiętać pisząc informację prasową lub przygotowując się do wywiadu.

Dziennikarz przeczyta tytuł i pierwszy akapit informacji. Jeśli nie znajdzie nic ciekawego, nie czyta dalej. Informacja prawdopodobnie trafi do kosza – nieprzeczytana.

Powiedzmy na przykład, że udało Ci się dokonać ciekawego odkrycia w badaniach nad chorobą Parkinsona.

Reporter zaczyna od pytania: "Jakie to ma znaczenie dla milionów osób cierpiących na tę chorobę?"

Nie możesz zacząć odpowiedzi: "Żeby to dobrze zrozumieć, musimy cofnąć się o 20 lat." Nikt nie czeka na wykład z historii.

W pierwszym zdaniu chcemy usłyszeć co nowego przynosi to odkrycie i jak ulży cierpieniom chorych – bez dokładnego opisu całego procesu badawczego.

W wywiadach na żywo dla programów informacyjnych w radiu i telewizji pamiętaj o praktycznej zasadzie: Powiedz reporterowi co myślisz i dlaczego tak uważasz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz