sobota, 12 września 2015

Czy Twoja firma potrzebuje rzecznika prasowego?

Nie każdy może być rzecznikiem prasowym i dlatego nie wszystkie firmy go mają. Te, które zatrudniają rzecznika widzą w nim ważną i wpływową osobę odpowiedzialną za budowanie reputacji i wizerunku poprzez kontakty z mediami.

Wiele firm zostawia decyzję o wyborze rzecznika prasowego na ostatnią chwilę – najczęściej w związku z ważnym wydarzeniem (na przykład premiera produktu) lub sytuacją kryzysową.

Niestety ten drugi scenariusz nie gwarantuje wyboru najlepszego rzecznika. Osoba wyznaczona w ostatniej chwili do kontaktów z mediami może – bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia – przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wybór rzecznika

Każda firma, która współpracuje z mediami lub ma to w planach powinna mieć wykwalifikowanego rzecznika prasowego, który regularnie kontaktuje się z dziennikarzami i reprezentuje ją przed opinią publiczną.

Wybór właściwej osoby na rzecznika prasowego wymaga czasu. W procesie rekrutacji zwraca się uwagę na znajomość firmy i branży oraz umiejętność jasnego formułowania myśli, przekonującego mówienia i pracy w stresie. Doświadczenie dziennikarskie pomaga, ale nie jest wymogiem niezbędnym.

Oto trzy wyróżniki dobrego rzecznika prasowego:

1. Autorytet: Wybierz osobę, która ma w firmie mocną pozycję, zajmuje wysokie stanowisko i ma ekspercką wiedzę.

2. Mocny przekaz: To musi być ktoś kto mówi jasno i przekonująco, ma przyjemny głos i nie boi się patrzeć w oczy reporterowi.

3. Chęć nauki: Nikt nie rodzi się rzecznikiem prasowym. Kandydat na to stanowisko nie musi być gotowy na 100% do pracy, ale musi chcieć się uczyć (poprawa umiejętności wywiadów dla mediów i wystąpień publicznych).

Korzyści z rzecznika

Rzecznik prasowy udziela wywiadów i jest cytowany przez media. Odpowiada za komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Buduje zaufanie i wzmacnia wiarygodność marki w komunikacji z głównymi interesariuszami – jest jej medialną twarzą.

Posiadanie rzecznika prasowego skraca czas reakcji na zapytania mediów i redukuje ryzyko ewentualnej pustki informacyjnej, którą mogliby wykorzystać oponenci lub konkurencja w sytuacji kryzysowej.

Reporterzy codziennie szukają ciekawych bohaterów, świeżych tematów i wartościowych komentarzy do swoich materiałów. Rzecznik może im pomóc, dbając jednocześnie o to, żeby media pisały pozytywnie o jego firmie.

Dlatego wszystkim moim klientom zalecam posiadanie rzecznika prasowego. Pomagam wybrać spośród pracowników najlepszą osobę z odpowiednimi kwalifikacjami i predyspozycjami. Razem uzgadniamy jego obowiązki. Na przykład na jakie tematy może się wypowiadać, z kim uzgadnia treść informacji prasowych, jak monitoruje media, itp.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze rzecznika prasowego, proszę o telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz