poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Rozmawiać czy nie rozmawiać z reporterem

Rozmawiać czy nie rozmawiać z reporterem?

Są tylko dwa uzasadnione powody kiedy należy poważnie zastanowić się nad zasadnością udzielenia mediom wywiadu:

1. kiedy nie wiesz wystarczająco dużo na temat, który interesuje dziennikarza,

2. kiedy nie jesteś upoważniony do wypowiadania się w imieniu firmy na ten temat.

Przed każdą decyzją weź pod uwagę, że nawet najkrótszy występ w mediach jest ważny i zawsze chodzi o zwiększenie rozpoznawalności oraz budowę reputacji i pozytywnego wizerunku.

Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy na temat, który wybrał reporter, zastanów się czy możesz w krótkim czasie uzupełnić braki. Wywiady dla mediów elektronicznych (radio i telewizja) nie są długie, pytania reportera zwykle dotyczą spraw, do których nie trzeba mieć doktoratu.

Drugi powód – brak formalnego upoważnienia – jest bardziej skomplikowany i potencjalnie bardziej ryzykowny.

Reporter poprosił Ciebie o wywiad ze względu na funkcję lub stanowisko w firmie uważając, że idealnie się do tego nadajesz. Jeśli powiesz, że nie wolno Ci o tym mówić, dziennikarz może napisać: "Firma XYZ zabroniła członkom kierownictwa wypowiadać się na temat..." Taki tytuł nie wygląda dobrze.

Jeszcze groźniejsza jest zgoda na wywiad na pozornie neutralny temat, w którym nagle padnie pytanie dotyczące niewygodnej sprawy. Nie masz innego wyjścia jak przyznać się w wywiadzie na na żywo, że nie masz upoważnienia do komentowania planowanych zwolnień, podwyżki cen czy zmian na kierowniczych stanowiskach.

To osłabia Twoją reputację, gdyż reporter, słuchacze i/lub widzowie zastanawiają się dlaczego ktoś o takiej pozycji jest zmuszony do milczenia.

Jest jeszcze trzeci powód kiedy zechcesz być może zrezygnować z wywiadu. Po prostu nie podoba Ci się temat – jest dziwny, niewygodny lub błahy. W takim przypadku na pewno NIE odrzucaj propozycji reportera.

Jeśli dziennikarza coś interesuje, napisze o tym nawet kiedy nie zgodzisz się na rozmowę. Ale tym razem w artykule zabraknie Twojego komentarza i będzie więcej krytycznych wątków.

Bez względu na obawy, wątpliwości i rozterki – odrzucenie propozycji wywiadu rzadko jest mądrą decyzją.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Pani Alicjo. Może pani powie czytelnikom, że prowadzi działalność konkurencyjną i próbuje *spamować* na tym blogu. Nieładnie. BF PS. Jestem otwarty na krytykę, ale nie na banały.

      Usuń