Rozmawiać czy nie rozmawiać z reporterem?
Są tylko dwa uzasadnione powody kiedy należy poważnie zastanowić się nad zasadnością udzielenia mediom wywiadu:
1. kiedy nie wiesz wystarczająco dużo na temat, który interesuje dziennikarza,
2. kiedy nie jesteś upoważniony do wypowiadania się w imieniu firmy na ten temat.
Przed każdą decyzją weź pod uwagę, że nawet najkrótszy występ w mediach jest ważny i zawsze chodzi o zwiększenie rozpoznawalności oraz budowę reputacji i pozytywnego wizerunku.
Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy na temat, który wybrał reporter, zastanów się czy możesz w krótkim czasie uzupełnić braki. Wywiady dla mediów elektronicznych (radio i telewizja) nie są długie, pytania reportera zwykle dotyczą spraw, do których nie trzeba mieć doktoratu.
Drugi powód – brak formalnego upoważnienia – jest bardziej skomplikowany i potencjalnie bardziej ryzykowny.
Reporter poprosił Ciebie o wywiad ze względu na funkcję lub stanowisko w firmie uważając, że idealnie się do tego nadajesz. Jeśli powiesz, że nie wolno Ci o tym mówić, dziennikarz może napisać: "Firma XYZ zabroniła członkom kierownictwa wypowiadać się na temat..." Taki tytuł nie wygląda dobrze.
Jeszcze groźniejsza jest zgoda na wywiad na pozornie neutralny temat, w którym nagle padnie pytanie dotyczące niewygodnej sprawy. Nie masz innego wyjścia jak przyznać się w wywiadzie na na żywo, że nie masz upoważnienia do komentowania planowanych zwolnień, podwyżki cen czy zmian na kierowniczych stanowiskach.
To osłabia Twoją reputację, gdyż reporter, słuchacze i/lub widzowie zastanawiają się dlaczego ktoś o takiej pozycji jest zmuszony do milczenia.
Jest jeszcze trzeci powód kiedy zechcesz być może zrezygnować z wywiadu. Po prostu nie podoba Ci się temat – jest dziwny, niewygodny lub błahy. W takim przypadku na pewno NIE odrzucaj propozycji reportera.
Jeśli dziennikarza coś interesuje, napisze o tym nawet kiedy nie zgodzisz się na rozmowę. Ale tym razem w artykule zabraknie Twojego komentarza i będzie więcej krytycznych wątków.
Bez względu na obawy, wątpliwości i rozterki – odrzucenie propozycji wywiadu rzadko jest mądrą decyzją.
Banały.
OdpowiedzUsuńPani Alicjo. Może pani powie czytelnikom, że prowadzi działalność konkurencyjną i próbuje *spamować* na tym blogu. Nieładnie. BF PS. Jestem otwarty na krytykę, ale nie na banały.
Usuń