piątek, 19 grudnia 2014

Przesłanie w zintegrowanym PR

Zintegrowany PR to nie tylko połączone media społecznościowe (Twitter, Facebook, Google+ czy LinkedIn). To nie tylko połączone media masowe (telewizja, radio i prasa). To wszystko razem.

W zintegrowanej komunikacji PR korzysta się ze wszystkich mediów, które pozwalają dotrzeć z przesłaniem do maksymalnej grupy wybranych odbiorców.

Mogę sobie wyobrazić ciekawą kampanię z wykorzystaniem wyłącznie reklamy radiowej czy Twittera, ale uważam, że umiejętne połączenie różnych mediów (nie mówię wszystkich) daje lepsze efekty. Tak rozumiany zintegrowany PR to kampania informacyjna, w której jedno kluczowe przesłanie jest przekazywane przez media tradycyjne i społecznościowe.

Sztuka PR polega na wybraniu właściwego przekazu, we właściwy sposób, we właściwym czasie, dla właściwej grupy odbiorców. Ale wszystko zaczyna się od przesłania, a w nim liczy się wybór szczegółu, o którym ludzie mają mówić.

Jak stworzyć przesłanie zintegrowanej kampanii PR?

Oto pięć najważniejszych elementów:

1. Myśl przewodnia

Ludzie zapamiętują bardzo mało z tego, co widzą lub słyszą. Najbardziej efektywne kampanie skupiają uwagę na jednej informacji. Jeśli masz więcej, zostaw te mniej ważne i pilne na inną okazję.

Jedno zdanie zapamiętane przez nowych klientów jest sto razy cenniejsze od kilku, które "obiły się o uszy".

2. Prostota

Nie ma przesłania, które może być zbyt proste, ale każde można skomplikować. Unikaj żargonu i branżowych wyrażeń.

3. Pamięć

Codziennie jesteśmy bombardowani tysiącami komunikatów – w gazetach, radiu, telewizji, na billboardach i także w rozmowach prywatnych. Twoim zadaniem jest stworzenie przesłania, które będzie zauważone, zapamiętane i powtarzane.

Pomyśl o słowach i wyrażeniach, które razem stworzą coś nowego. Wykreuj jakiś obraz. Przesłanie, które wywołuje obrazy, będzie lepiej zapamiętane, nie tylko w kampanii radiowej.

3. Perswazja

Wejdź w skórę osób, do których kierujesz swoją kampanię i zastanów się co ich przekona i pobudzi do działania. Masz to? No to daj im to, co chcą zobaczyć lub usłyszeć.

4. Wartość

Wyobraź sobie teraz, że sam słyszysz to przesłanie. Robi wrażenie? Przekaz musi być nie tylko chwytliwy i atrakcyjne, ale także wartościowy. Inaczej mówiąc – musi mieć jasny sens.

5. Szczerość

Jeśli ludzie mają Ci uwierzyć, musisz być z nimi szczery. Musisz sam wierzyć w to, co mówisz.

Dlatego jako rzecznik prasowy musisz uczestniczyć w pracy nad przesłaniem od samego początku.

Trudno byłoby Ci powtarzać słowa przygotowane przez obcą osobę (nawet jeśli jest to najlepszy copywriter świata), gdybyś nie był do nich przekonany.

Kluczowe przesłanie musi być proste, przekonujące, wartościowe, łatwe do zapamiętania i oczywiście – prawdziwe. Dasz radę?

PS. Zobacz też Test skuteczności przekonywania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz