wtorek, 16 grudnia 2014

Jak się przygotować do wywiadu telewizyjnego

Reporter telewizyjny poprosił Cię o wywiad. Nie panikuj – wszystko jest dla ludzi :-)

Zobaczy Cię więcej osób niż spotkałeś w życiu. Ale będą również ludzie – nawet w Twoim mieście – którzy nie będą mieć tej przyjemności. Też musisz się z tym pogodzić.

O tym jak występować w mediach napisano wiele grubych książek. Przypomnę tylko trzy najważniejsze rzeczy:

1. Media nie są Twoim przyjacielem. To ważne, więc powtórzę: media nie są Twoim przyjacielem. Nie spoufalaj się z dziennikarzami i nie zdradzaj sekretów jeśli nie chcesz o tym przeczytać na pierwszej stronie lub usłyszeć w wieczornym dzienniku. Reporter może wykorzystać każde Twoje słowo.

2. Zastanów się co chcesz powiedzieć i powiedz to do kamery. Mów krótko – nie dłużej niż 9 sekund na każde pytanie. Telewizyjna kamera to najbardziej niecierpliwe medium na świecie. Streszczaj się. Przygotuj trzy kluczowe komunikaty i przekaż je bez względu na to o co zapyta reporter.

3. Obejrzyj dzisiaj informacyjne programy z wyłączonym dźwiękiem. Przyjrzyj się zachowaniu gości i dziennikarzy. To, co zobaczysz może Cię zdziwić. Ludzie ruszają głową, gdyż tak zwykle pokazują ich kamerzyści – nie wiesz co robią z nogami. Widzowie obserwują ruchy głowy, ramion i rąk. Mów głośniej i bardziej energicznie niż zwykle. Ale bez przesady: nie machaj rękami jak wiatrak.

Jak zauważył Marshall McLuhan, telewizja jest chłodnym medium – potrzebuje energii i zaangażowania, więc pokaż, że potrafisz to dać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz